enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp
DOLAR
32,2020
EURO
35,0069
ALTIN
2.504,53
BIST
10.643,58

Teklif sunuldu

Teklif sunuldu
10.10.2022
0
A+
A-
REKLAM
X

AK Parti, çalışanlara elektrik ve natural gaz desteğine vergi muafiyeti ile öğrenim ve katkı kredisinin faizsiz geri ödenmesini de sahibi olan 52 maddelik torba yasa teklifini TBMM Başkanlığı’na sundu. AK Parti Grup Başkan Vekili Mustafa Elitaş, Meclis’te basın toplantısı düzenledi.

REKLAM
X

Elitaş, daha evvelce Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan doğrultusundan belirtiler planlamalerin yasa teklifinin içine alındığını belirterek, “Hem öğrencilerin kredi borçlarıyla alakalı hem 2 bin TL altındaki alacaklarla alakalı hem de varlık idare şirketlerine devir olmuş birtakım bankaların 2 bin 500 ve altı alacaklarla alakalı iyileştirmeleri düzenleyen 52 maddelik yasa teklifini TBMM Başkanlığı’na sunuyoruz” diye konuştu.

REKLAM
X

AK Parti’li Elitaş, teklifle ‘Gelir Vergisi Kanunu’nda farklılığa gidileceğini dile getirerek, “50 kilovata kadar olan mesken çatılardaki elektrik üretimleri vergiden muaf durumuna gelecek. Herhangi bir muhasebe kaydı tutulmayacak.

İş bölgelerinde yemek verdikleri takdirde bunu direk gider olarak yazabiliyorlardı ama nakdi olarak verdikleri takdirde bu vergi ve sigorta primine tabiydi. Bu süreçte isteyen 51 liralık alanı para olarak verdikleri takdirde, bunun da vergi ve sigorta primine tabi olmamasıyla alakalı bir planlama getiriyoruz.

Burada işveren ve çalışanlar rahatlığa ulaşmış olacaklar. Yine işverenler çalıştırdıkları şahıslara elektrik ve natural gaz yardımı gerçekleştirdikleri takdirde vergi ve sigorta priminden muaf olacaklar. İşverenlerin 1 Temmuz 2023 tarihine kadar 1000 liraya kadar yapacakları yardımlar gelir vergisi ve sigorta priminden muaf olacak. Bu işverenlerin de bu kış kendi çalışanlarına destek olacaklarını umuyoruz” dedi.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.