enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp
DOLAR
32,2247
EURO
34,9384
ALTIN
2.418,85
BIST
10.676,65

Tırnağında bu lekeden olanlar dikkat! Sağlığınız tehlikede!

Tırnağında bu lekeden olanlar dikkat! Sağlığınız tehlikede!
30.10.2022
4
A+
A-

Uzmanların açıklamalarına göre tırnağınızdaki bu lekeler tehlikenin habercisi. Tırnağınızda bu lekeler varsa acilen doktora başvurmalısınız. İşte detaylar…

REKLAM
X

Uzmanların açıklamalarına göre tırnağınızdaki bu lekeler tehlikenin habercisi. Tırnağınızda bu lekeler varsa acilen doktora başvurmalısınız. İşte detaylar…

REKLAM
X

Tırnak, parmak uçlarımızda yer alan ve parmağın dış alanlarını örten boynuzsuz katmandır. Bu katman yapısında bulunan keratin içerikli madde sayesinde dış etkenlere karşı koruyucu özellik taşır. Fakat tırnaklarda deriler gibi kuruyup dökülebilir. Tırnaklarımızda ve ayaklarınızda gözüken beyaz, sarı, kahverengi lekeler varsa birçok önemli hastalığın işaretidir.​ İşte tırnağınızdaki lekeler hakkında bilmeniz gerekenler…

Elleri yıkamak, tırnak bakımı yapmak bakterilere ve oluşulacak hastalıklara karşı en iyi savunma yöntemidir. Bakımlı ve canlı tırnaklara sahip olmak kadın erkek ayırt etmeksizin herkesin hakkıdır.

Tırnaklarımızda oluşan bu lekeler sağlıklı kişilerde de görünebilir. Fakat bu lekeler bazı durumlarda verem, böbrek enfeksiyonları, kanser gibi ciddi hastalıklarında belirtilerini veriyor.

Peki bize hastalık konusunda ipuçları veren tırnaklar, hangi hastalığın habercisi? Tırnağımızdaki her leke belirtisi için hastaneye gidilmeli mi? İşte o belirtiler ve tırnaklarda oluşabilecek hastalıklar…

TIRNAK ÜZERİNDEKİ BEYAZ LEKELER HANGİ HASTALIĞIN HABERCİSİ? Tırnağımızda oluşan beyaz lekeler şüohesiz en sık görülen durumlardan biridir. Diğer adıyla bilinen”Lökonişi”, tırnak plağında oluşan beyaz renk değişikliğidir.

REKLAM
X

Çok yaygın olan bu lekeler zararsızdır. Kısa ve uzun çizgiler halinde gözüken çizgiler, tırnak yatağının zarar görmesi ya da vitaminsizlikten kaynaklanmaktadır.

Tırnakta gözüken bu beyaz noktalar bazı hastalığın sinyallerini veriyor. İşte hastalıklardan birkaçı şu şekilde: Tırnak mantarının habercisi olabilir. Tırnak batmaları ya da bazı ilaçların yan etkisini gösteriyordur. Tırnak içi enfeksiyon ya da hormon yetersizliğinin habercisi olabilir.

Tırnaklarda beliren siyah ya da kahverengi değişimler ise genelde travma sonrası oluşan durumlar veya kullanılan ilaçların yan etkisi olarak beliriyor.

TIRNAĞINIZDAKİ BU LEKE SEDEF HASTALIĞININ BELİRTİSİ OLABİLİR! Bu hastalıkların dışında tırnağımızda görülen bu lekeler sedef hastalığınında habercisi olabilir. Bu durum egzama, enflamatuar gibi birçok deri hastalığının belirtilerini vermektedir.

ŞEKİL BOZUKLUĞU KANSERİN HABERCİSİ OLABİLİR Özellikle yetişkinlerde görülen bir diğer problem ise ayak tırnaklarında meydana gelen mantar hastalıklarıdır. Çok sık görülen bu durum tırnaklarda kalınlaşma,renk değişikliği, kahve ya da siyah renge dönme gibi durumlara sebep oluyor.

Tırnak katmanlarında gerçekleşen kutanöz, tırnaklarda siyah rengi vermesi ve oluşan şekil bozuklukları tümör oluşumunu tetikleyen tehlikeli bir kanserin habercisi olabilir.

TIRNAKLARDAKİ BU DURUMLAR İHMAL EDİLMEMELİ Tırnaklarda meydana gelen bu şekil bozuklukları ve renk değişikleri ihmal edilmemelidir. Vücudun reaksiyon verdiği bu durum önemli bir hastalığın habercisi olabilir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.