enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp
DOLAR
32,8049
EURO
35,1580
ALTIN
2.451,32
BIST
10.771,36

Tırnak Batması Nedir? Tırnak Batması Tedavisinde Doğal Yöntemler

Tırnak Batması Nedir? Tırnak Batması Tedavisinde Doğal Yöntemler
09.02.2021
2
A+
A-
REKLAM
X

Tırnak batması kişiyi rahatsız eden, ağrıya sebep olan ve çokça yaygın olarak görülen bir durumdur. Tırnak batması nedir öncelikle ona değinelim.

Batık tırnak, tırnağın ciltten dışarıda uzama yolunu bulamadığı ve derinin altında büyümeye başlamasıyla oluşan bir durumdur. Onikokriptoz olarak da bilinir. Tırnak batması genel olarak tırnağın kenarında oluşan bir durumdur. Bu oldukça acı veren bir durumdur. Eğer önemsenmez tedavi edilmezse ciddi enfektelere neden olarak hasarların oluşmasına neden olmaktadır. Çoğu bireyde ayak başparmağında görülür fakat diğer parmaklarda da görülebilmektedir. Özellikle kıvrımlı, kırılgan tırnaklara sahip olan bireylerde daha sık görülebilmektedir.

REKLAM
X

Tırnak Batmasının Nedenleri ?

-Ayağı sıkan ayakkabılar giymek: Dar ve sıkı ayakkabı giymek tırnaklara baskı uygular ve eti zorlar. Tırnak tıkıştıkça ete doğru batar ve tırnak batmasına neden olur.

-Tırnakların çok kısa olması: Tırnak kesme şekli de çok önemlidir. Aya k tırnaklarının çok kısa kesilmesi halinde tırnak batmaları oluşabilir.

-Tırnakların eğri olması: Kıvrımlı bir tırnağa sahipseniz eğer buda tırnak batmalarına neden olmaktadır.

-Tırnaklarda yaralanmaların görülmesi: Tırnaklarımızda görülen herhangi bir yaralanma parmaklarımızı koruyamadığından tırnak batmalarına neden olabilir.

Tırnak Batmalarında Uygulanabilecek Doğal Tedavi Yöntemleri

-Tırnak batmalarında limon kullanımı: Limonun içeriğinde bulunan sitrik asit oluşabilecek herhangi bir enfeksiyonu tedavi edebilmektedir. Ayrıca mantar oluşumunu da engellemektedir. Peki tırnak batmalarında nasıl kullanılır ?

1 adet limonu ince dilimler halinde keselim. Kestiğiniz limon dilimini batık tırnağın üzerine koyun ve temiz bir bez yardımıyla sarın. Bir gece boyunca bu şekilde bekletin. Bu uygulamayı günde bir defa düzenli olarak uyguladığınızda yararlı olacaktır.

-Tırnak batmalarında papatya çatı kullanımı: Tırnak batmaları görüldüğünde papatya çayını veya poşet papatya çayı da olabilir batık tırnağınıza 15-20 dakika boyunca uygulayarak bekletin. Daha sonra tırnağınızı kesebilirsiniz.

-Tırnak batmalarında tuz kullanımı: Öncelikle tırnak batığı olan ayağınızı sıcak suda bir müddet bekletin. Daha sonra bu suya bir avuç tahıl tuzunu o suya ekleyin. 20 dakika boyunca bekletip daha sonra tırnağınızı kesebilirsiniz.

-Tırnak batmalarında çay ağacı yağı kullanımı: Batık tırnaklar için kullanabilecek diğer bir önemli yoldur. Öncelikle enfeksiyonlar ve için görünümünün tedavi edilmesi için kullanılmaktadır. Batık tırnağın kesilemediği durumlarda düzenli bir şekilde sürekli kullanmak yararlı olacaktır.

Sağlıkla kalın..

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.