enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp
DOLAR
32,7924
EURO
35,1214
ALTIN
2.451,96
BIST
10.771,36

Turunçgillerin sağlığa faydaları

Turunçgillerin sağlığa faydaları
24.11.2019
19
A+
A-

Turunçgil Tüketimi

Dünyada en çok yetiştirilen ve tüketilen meyve türü olan turunçgillerin birçok türü olmasına rağmen tarımı yapılan en önemlileri; limon, misket limon, acı portakal, tatlı portakal, mandalina, pomelo, greyfurt ve bergamottur. Turunçgiller iyi bir C vitamini kaynağı olmasının yanında diyet lifi, kalsiyum, potasyum, folat, B grubu vitaminleri, fosfor, magnezyum, bakır, riboflavin, pantotenik asit ile karotenoidler ve flavonoidler gibi çeşitli fitokimyasalları içermektedir. Bu bileşenlerin miktarları turunçgil çeşidine, olgunluğuna, saklama koşullarına ve işleme yöntemlerine göre değişkenlik gösterse de sağlığa faydaları tartışılmaz bir gerçektir.

Turunçgillerin sağlığa faydaları

Turunçgiller sadece içerdikleri C vitamininden dolayı faydalı görülmesine rağmen, başka birçok yararlı sağlık fonksiyonları da gösterir. Özellikle naringin ve hesperidin bileşenleri, turunçgillerin sağlık üzerine olumlu etkileriyle öne çıkan flavonoidleridir. Bu flavonoidler sayesinde turunçgiller; metabolik sendrom, diyabet, kalp-damar sağlığı ve obeziteden korunmaya yardımcıdır. 

REKLAM
X

1 Kilo kontrolünü destekler:

Özellikle limondaki polifenoller, ağırlık kazanımını ve vücudun yağ depolama kapasitesini azaltmaktadır. Bunun yanında turunçta bulunan p-sinefrinin, naringin ve hesperidin sayesinde vücudun dinlenme metabolik hızı artmaktadır. ABD Ulusal Sağlık ve Beslenme Araştırması sonuçlarına göre, günde ortalama 210 ml yüzde 100 portakal suyu tüketen bireylerin, tüketmeyenlere göre daha düşük beden kütle indeksi, total ve LDL kolesterol ile yüzde 21 daha az obezite riskinin olduğu görülmüştür.

2 Kan şekerini dengeler:

Turunçgiller, pektin içeriği sayesinde yüksek karbonhidratlı öğünlerden sonra oluşan kan şekeri ve insülin seviyesindeki artışı dengelemektedir. Bu etki, pektinin boşaltım sistemini yavaşlatması ve emilim hızını düşürmesiyle oluşur. Hesperidin ve naringin flavonoidleri sayesinde de düzenli turunçgil tüketimi, kan şekeri ve insülin düzeylerinin azalmasında etkili olmaktadır.

3 Kalp-damar sağlığını korur:

Turunçgillerden özellikle greyfurt, kan kolesterol seviyesini düşürmede oldukça etkili olan glukarit  asidi yüksek miktarda içermektedir. Buna ek olarak greyfurttaki pektin; kan kolesterol seviyesini çok önemli ölçüde düşürerek, atardamar plak oluşumunu ve damar daralmasını azaltmaktadır. Pektin, vücutta pankreas enzimlerinin etkisini düşürmektedir ve yağların parçalanması da azaltmaktadır. Portakal suyu ve önemli flavonoidlerden olan hesperidin, kan basıncını düşürerek kalp-damar sağlığını korumaktadır. Turunçgillerin yüksek potasyum ve düşük sodyum içermesi de anti-hipertansif etkiye neden olmaktadır.

4 Kansere karşı korur:

Turunçgillerde, A vitamini ön maddesi olabilecek 16 tane karotenoid bulunmaktadır. Karotenler, hücre membranlarına ve DNA’ya zarar vererek kanserin oluşmasına neden olan serbest radikallere karşı etkili antioksidanlardır. Buna ek olarak glukarit asit, kanserden korunmada, kanserli hücrelerin büyüme ve yaşam sürelerini azaltmada etki göstermektedir.

REKLAM
X

5 Beyin sağlığını korur:

Turunçgillerdeki flavonoidler, alzheimer ve parkinson gibi nörodejeneratif hastalara karşı koruyucudur. Ayrıca, C vitamini nöronların olgunlaşmasını, öğrenme ve hafızanın gelişmesini sağlar. Çalışmalarda serum C vitamini düzeyinin düşük olması, unutkanlık, bunama gibi hastalıklara yakalanma riskinin artmasıyla ilişkilendirilmiştir. Bu nedenle düzenli turunçgil tüketimi ile beyin sağlığını destekleyebilirsiniz.

Çalışma: 2015 yılında naringeninin, glikoz ve lipit metabolizmasındaki rolünü incelemek için 19 dişi fare ile yapılan 11 haftalık bir araştırmada bir gruba normal diyet verilirken diğer gruba yüzde 3 oranında naringenin içeren diyet verilmiştir. Naringenin verilen grupta kontrol grubuna göre yemek sonrası kan glikoz seviyesinin ve insülin seviyesinin daha düşük olduğu belirlenmiştir. Aynı zamanda karın içi yağlanmanın da azaldığı görülmüştür.

Turunçgillerin 100 gramlarının besin bileşimi tablosu

KaloriC VitaminDiyet lifiPotasyumFolik AsitKarbonhidratProteinYağ
Limon29 kcal53 mg2.8 g138 mg0 ug9.32 g1.1 g0.3 g
Portakal47 kcal53.2 mg2.4 g181 mg0 ug11.75 g0.94 g0.12 g
Mandalina53 kcal27.6 mg1.3 g164 mg0 ug13.2 g1.32 g0 g
Pomelo38 kcal61 mg1 g216 mg10 g0.8 g0 g
Greyfurt32 kcal34.4 mg1.1 g139 mg0 ug8.08 g0.63 g0.1 g
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.