enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp
DOLAR
32,8372
EURO
35,1972
ALTIN
2.451,02
BIST
10.790,28

Vitamin Eksikliğinin Yüzümüzde Görülen 6 Belirtisi

Vitamin Eksikliğinin Yüzümüzde Görülen 6 Belirtisi
30.01.2021
24
A+
A-
REKLAM
X

Vücutta görülen herhangi bir vitamin eksikliğinin önceden gözlemlenebilmesi sağlık açısından oldukça önemlidir ve vitamin eksikliğinin önlenmesi için gerekli tedbirlerin alınması, belirtilerinin yok edilmesi açısından önemlidir.

Vücudumuz vücudumuzda bir sorunla karşılaştığı zaman farklı belirtiler gösterir. Bu belirtilere karşı gerekli önlemlerin alınabilmesi için vücudumuzun vermiş olduğu bu sinyalleri göz ardı etmemeli ve önemsemeliyiz. Vitamin eksikliği daha çok ilkbahar başlarında görülmektedir. Kişide vitamin eksikliğinin görülmesi virüslerin daha açık ve daha dolay hedefi haline gelmektedir.

REKLAM
X

Vitamin Eksikliğinin Yüzde Görülen 6 Belirtisi:

-Sebepsiz Yorgunluklar ve Baş Dönmesi: Uykunuzu aldığınız halde sabah kalktığınızda yorgun ve halsiz hissediyorsanız eğer bu B12 eksikliğinden kaynaklanıyor olabilir. B12 vitamini eksikliğinden dolayı vücuda yeterince oksijen taşınamaz. Buda yorulma, baş dönmesi ve halsizlik belirtilerinin görülmesine neden olur. Yine B12 vitamini beynin ve sinir sisteminin dengeli çalışması için önemlidir.

-Gözlerde Şişkinlik: Gözlerinizin çevresinde ve vücudunuzda şişkinlikler olduğunu gözlemliyorsanız bu iyot eksikliğinin belirtisi olabilir. En çok kullanılan iyot ise iyotlu tuzdur. Deniz ürünleri (ıstakoz, karides, deniz yosunu), süt ürünleri ve ekmekte yüksek miktarlarda iyot bulunmaktadır.

-Dudakların Renksiz Olması: Soluk dudaklara sahip olan bir birey için demir eksikliği olduğu söylenebilir. Bunun başka bir belirtisi ise düşük arter basıncı ve sürekli görülen soğuk algınlığıdır. Kırmızı et tüketmek ve yüksek kalsiyum içeren besinler tüketmek faydalı olacaktır.

-Kuru Saçlar: Kırılgan ve kepekli kuru saçlara sahip olmak biyotin eksikliğinin yani B7 vitamini eksikliğinin belirtisidir. Genellikle antibiyotik kullanmanın bir sonucudur. Et, balık, sebze, meyve, mantar ve baklagillerde bol miktarda bulunur. Tüketmeniz faydalı olacaktır ve belli bir süre diyet yapmamaya özen gösterin.

-Soluk Cilt Görünümü: Kişinin cildi normal görünümünden farklı olarak soluk bir hal almışsa bu B12 vitamini eksikliğinin belirtisidir. Et ve deniz ürünü besinler tüketmek yararlı olacaktır.

REKLAM
X

-Diş Etinde Kanama: Diş etinde kanama oluyorsa bu C vitamini eksikliğinin belirtisidir. C vitamini eksikliğinin görülmesi aynı zamanda zayıf bir bağışıklık sistemine sahip olma, kas ağrılarının görülmesi, diş sorunlarının oluşması gibi rahatsızlıklara da neden olur. Narenciye meyveleri ve kırmızı biber bol miktarda C vitaminine sahiptir.

Tüm bu saydığımız belirtiler vitamin eksikliklerinin nedenlerindendir. Bu belirtileri fark ettiğinizde göz ardı etmemeniz ve bir dahiliye uzmanına görünmeniz sağlıklı olacaktır.

B12 vitaminin eksikliği diğerlerine göre en fazla görülen eksikliktir. Vitamin eksikliğiyle beraber yorgunluk, unutkanlık, el ve ayaklarda uyuşmalar gibi belirtileri fark ediyorsanız eğer bu B12 eksikliğinden kaynaklanmaktadır. B1,B3,B5,B6 gibi vitaminlerinin eksikliği de yorgunluğa neden olabilir fakat çok nadir görülmektedir. Yorgunluk belirtisi bir diğer vitamin ise D vitaminidir. D vitamini eksikliği nedeniyle görülen yorgunluk önemli ve yaygın olan bir sorundur. Kas yorgunluğuyla beraber gelen yorgunluk D vitamini eksikliğinden oluştuğunu göstermektedir.

-Kan şekerini yavaş yükselten, lif oranı yüksek olan karbonhidrat içeren besinler tüketin. Üzüm, incir gibi meyvelerin ve meyve sularının tüketimini azaltın. Bol sebze tüketmeye özen gösterin. Çiğ badem ve fındık-fıstık türü şeyler tüketmenizde yararlı olacaktır. Bol su tüketmek vazgeçilmeziniz olsun

-Rafine şeker yada yapay tatlandırıcılı ürünlerden uzak durun. Potasyum açısından yüksek ürünlerin ( muz, tüm kavun ve karpuz türevleri, kuru incir, hurma, portakal vb.) tüketimine dikkat edin. Fazla kafein tüketilmesi de vücut sisteminizin dengesini bozabilir. Uykusuzluk ve bağırsak problemlerine neden olabilmektedir. Alkol tüketimine de dikkat edin.

Sağlıkla kalın.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.