enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp
DOLAR
32,5858
EURO
34,9944
ALTIN
2.438,22
BIST
10.471,32

Vücudunuzun Folik Asite İhtiyacı Olduğunu Gösteren Belirtiler

Vücudunuzun Folik Asite İhtiyacı Olduğunu Gösteren Belirtiler
14.12.2020
41
A+
A-
REKLAM
X

Merhaba sevgili okurlarımız. Vücudumuz rahatsızlanmadan önce bizlere birkaç sinyal göndermektedir. Bu sinyalleri doğru ve zamanında dikkate almak sağlığımız açısından önemlidir. Hatta kimi zaman bu uyarılar hayati risk taşımaktadır. Bu yüzden vücudumuzu iyi tanımalı ve hayati tehlike oluşturabilecek durumları önceden bilmeliyiz. Hayati riskler dışında vücudun ihtiyaç duyduğu vitaminleri ve minerallerin eksik olmasıyla vücutta sağlam çalışan aksamlar doğru çalışamaz. Düzgün ve sağlıklı bir şekilde çalışmayan her organ bizim için risk oluşturmaktadır.

1- Ağız için yaralar: Folik/folat asit eksikliğinin belirtilerinden ilki ağızda oluşan yaralardır. Ağız içinde oluşan yaralar dışında dilde şişmeler ve kızarmalarda olabilmektedir. Dildeki şişkinlikler ve ağız içindeki yaralar başka bir nedenden dolayı değilse folik asit eksikliğindendir.

REKLAM
X

2- Sindirim sorunları: Folik asit eksikliğinin ani kilo kayıpları ve sindirim sorunlarının ikinci olarak belirtisidir. Yemeklerden sonra kusma, ishal, mide ağrısı ve kramplar belirtileri arasındadır.

3- Soluk ten: Kırmızı kan hücreleri arasında bir protein olan hemoglobin , vücut içerisinde oksijen taşımasından sorumludur. ancak vücudunuzda yeterli miktarda folik/folat asit yoksa iç organlara hemoglobin bulunmaz. Buda vücutta zamanla yorgunluk,halsizlik, kan eksikliği ve soluk tene sebep olur.

REKLAM
X

4- Vücut ağrıları: Folat eksikliğiyle birlikte vücutta oksijen azlığı olabileceğinden bahsetmiştik. Akciğerlerden tüm organlara oksijen taşınır. Ancak folat eksikliğiyle birlikte beyinde oksijen azlığı olur. Böylece baş ağrıları ilk olarak görülür. Zamanla eklem ağrıları da oluşabilir.

5- Tat duyusunda azalma: Son zamanlarda tat duyusundaki azalma covid-19 dan kaynaklı olsa da, folik asit eksikliğinden de kaynaklanmaktadır. Covid testiniz negatif çıktıı halde tat almada problem yaşıyorsanız sebebi büyük ihtimal folik asit eksikliğindendir.

6- Nefes darlığı: Vücuttaki oksijen eksikliğiyle birlikte nefes darlığı problemi de yaşarsınız. Vücuttaki kırmızı kan hücrelerinin eksikliğiyle birlikte oksijen seviyeniz azalır ve nefes darlığı problemi yaşamaya başlarsınız. Nefes darlığı dışında baş dönmesive bayılma hissi de yaşayabilirsiniz.

Sağlıklı günler dilerim..

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.