enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp
DOLAR
32,8888
EURO
35,2704
ALTIN
2.458,39
BIST
10.796,99

Yeşil Çayın Faydaları

Yeşil Çayın Faydaları
14.12.2019
4
A+
A-

Sadece zayıflarken aklınıza gelmemesi gereken bir çay; yeşil çay..! Damar sağlığından meme kanserini önlemeye kadar sağlığımıza mucizevi olan yeşil çay hakkında detayları anlatalım..

Çay bitkisinden üç çay üretilmekte; Yeşil, oolong ve siyah çay en sık tükettiğimiz çaylar arasındadır. Aralarındaki temel fark sadece çaya uygulanan fermantasyon tekniğidir.

REKLAM
X

Yeşil çay, çay bitkisinin tepe tomurcuğu ve onu takip eden iki yaprak esasına göre hasat edilmiş taze ve okside edilmemiş olan çaydır. Dünyada en değerli çaylar arasına girmesindeki neden ise, fermantasyona uğramamış olmasıdır.

Oolong çayı yarı fermantasyona uğrarken, siyah çay ise çay yapraklarının ezilip sonra bir dizi işlemden geçirildikten sonra tam fermantasyonu ile elde edilen çeşidi olarak sofralarımıza gelir. Fermantasyon çayda bulunan polifenollerin azalmasını sağladığından yeşil çay en değerli çaydır diyebiliriz. Fakat bu, siyah çayı rafa kaldıracağız anlamına gelmez. Çünkü siyah çay fermantasyona uğrasa da yeşil çaya yakın polifenolünün olduğunu da belirtmekte yarar görüyorum. Daha çok yeşil ve yeterli siyah çay sağlıklı içeceklerdir diyebilirim. Çayın aslında her çeşidi, sebze ve meyvelerde bulunan flavonoidler bakımından zengin olduğundan, sağlığa son derece yararlı bir içecek diyebiliriz. Fakat yeşil çay; oolong ve siyah çaya nazaran içinde biyolojik aktif yarar sağlayan polifenoller açısından oldukça zengindir. Polifenollerden çaya özgü önemli sağlık bombaları olan kateşin ve epigallokateşin adlı iki formu, yeşil çayda son derece yüksek miktarda olduğundan sağlıklı yaşamda yer alması koroner kalp hastalığından kansere kadar koruyucu doğal bir iksir olarak karşımıza çıkmaktadır.

Günde beş fincan bardak çay sağlığa çok etkili

Yeşil çay içimi ile ilgili bazı efsanelerin internet ve sosyal medyada dolaştığını söylemeliyim. Fazla yeşil çay içmenin zararlı olabileceği, hamilelerin tüketemeyeceği, tiroit hastalarında yasaklanması gerektiği ve tansiyonu yükseltebileceği konuları sıklıkla konuşuluyor. Tüm bu bilgilerin hatalı olduğunu belirtmeliyim. Öncelikle ne kadar yeşil çay içmemiz gerektiğini netleştirmekte fayda var. Bugün net olarak tüm bilimsel araştırmalar, günde 5 fincan yeşil çay içmenin ancak yeterli derecede koruyucu etki sağladığını gösteriyor. Yeşil çayı düzenli bir şekilde, günde beş fincan olarak iki-üç ay süreyle tükettiğinizde, yağ yakımını sağlayabildiği, kalbe giden damarları yenilediği, tansiyonu hafif derecede azalttığı bilinen bilimsel bir gerçek. Hamileler, emziren anneler, hipertansiyon hastaları da yeşil çayı günde iki fincana kadar rahatlıkla tüketebilir. 

YEŞİL ÇAY ZAYIFLATIR

Her üç kişiden birinin obezite sorunu yaşadığı ülkemizde, en büyük problemlerden biri sağlıklı kilo vermek. Zayıflarken dikkat etmemiz gereken en önemli nokta ise vücudumuzdaki kas kütlesini kaybetmeden, yağ kütlesini olabildiğince çok azaltmak. Eğer yağ kütlenizin daha hızlı azalmasını istiyorsanız yeşil çayı mutlaka tüketmelisiniz. Çünkü yeşil çay; kateşin, kafein ve teanin bileşiklerini bir arada ve muhteşem oranlarda bulundurur ki; bu bileşikler zayıflama diyeti yapan kişilerde termojenezisi artırarak yağ yakımını da hızlandırır. Obez bireylerle yapılan çalışmalar; yeşil çay tüketiminin beden kitle indeksi, bel çevresi ve vücuttaki toplam yağ miktarını azalttığını ortaya koymuştur.

Yeşil çayın içimini yumuşatmak için; tane karanfil, rulo tarçın, taze limon dilimi veya her fincan için bir tatlı kaşığı kadar bal ekleyebilirsiniz. Hem sağlık hem de lezzet için önerebiliriz.

DAMAR SAĞLIĞINI KORUR

REKLAM
X

Amerikan Tıp Konseyi, düzenli olarak yeşil çay tüketiminin, kardiyovasküler hastalıklar nedeniyle ölüm oranını düşürdüğünü kanıtlamıştır. Yapılan çalışmalar; yeşil çay tüketiminin, içerdiği kateşinler ve polifenolik bileşikler sayesinde oksidatif stresi azaltarak, toplam ve kötü huylu kolesterol seviyelerini düşürdüğünü gösteriyor. Bu da, kalp ve damar sağlığını koruduğunun bir göstergesi. Ayrıca kateşinler hücre hasarlarına karşı antioksidan etki yaparak damar sağlığını koruyor. Amerikan Kalp Derneği, yeşil çay tüketenlerin aniden gelişen inme olasılığına karşı da korunduğunu belirtiyor. 

MEME KANSERİNİ ÖNLER

Yeşil çayın anavatanı Japonya’da, günde beş fincandan fazla yeşil çay tüketen kadınlarda meme kanserinin görülme sıklığının düştüğü gözlenmiş. Yapılan araştırmalar, yeşil çayın içerdiği kateşinlerin meme kanseri hücrelerinin çoğalmasını önlediğini, kanser yapıcı hücrelerin çoğalmasını bloke ederek meme kanserine karşı koruyucu etkileri olduğunu göstermiştir. 

REKLAM
X

Ulusal Kanser Enstitüsü’nün raporlarına göre de, muazzam miktarda polifenoller içeren yeşil çay, tümörlerin büyümesini önleyebiliyor. Yeşil çay pankreas, mide, mesane, yumurtalık, yutak, akciğer ve prostat kanserine karşı da koruyucu etki gösteriyor.

DİŞ ÇÜRÜKLERİNİ ENGELLER

Yeşiş çayın doğal flavonoid nedeniyle ağız sağlığında yararlı etkileri oldukça önemlidir. Düzenli yeşil çay içenlerin ağızda zararlı bakterilerin çoğalmasını önleyerek, dişlerde plak oluşumunu ve ağız enfeksiyonlarına karşı da koruyucu etki sağlayabildikleri biliniyor.

PARKİNSON HASTALIĞINA KARŞI KORUYUCU

Parkinson hastalığı, sinir hücrelerinin oksidatif strese bağlı olarak ölümü ile ilişkilendirilmektedir. Yeşil çay tüketiminin fazla olduğu Çin ve Japonya’da Parkinson hastalığının görülme sıklığı çok azdır. Parkinson ile ilgili son yıllarda yapılan tüm araştırmalar; yeşil çayın içerdiği kateşin bileşikleri ile oksidatif stresi azalttığını gösteriyor. Ve böylece sinir hücrelerinin bozulan sinyal yollarının tamir edilerek Parkinson ve Alzheimer gibi ciddi hastalıklara karşı da kalkan etkisi gösterdiği ortaya çıkarılmış durumda. 

YEŞİL ÇAYI HAZIRLARKEN DEMLEMEYE DİKKAT

Yeşil çayı ister poşet ister kurutulmuş yaprakları olarak tüketmekte hiçbir sakınca olmadığını belirtmeliyim. Genelde yeşil çayı demlerken kaynar sıcak suda üç ila beş dakika arasında bekletmek yeterlidir.

Vücudundaki yağlardan hızla kurtulmak isteyenler! Yeşil çay içeriği sayesinde, zayıflama diyeti yapan kişilerde termojenizisi artırarak yağ yakımını hızlandırır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.