Siz de marketlerden ya da bakkaldan satın aldığınız yumurtaları kutusundan çıkarıp buzdolabı kapağına koyanlardan mısınız? Eğer öyleyse size kötü bir haberimiz var, zira İngiliz ev ve yaşam dergisi Good Housekeeping’in tüketici editörü Sara Benwell, bu alışkanlığın kötü sonuçları olabileceğini belirtti.

Yumurtalar Nasıl Saklanmalı?
Yumurtanın sağlıklı ve uzun ömürlü olması için buzdolabı kapağındaki bölmeye konulmaması gerektiğini söyleyen Benwell, “Buzdolabı kapağı bu teknolojik cihazın en sıcak parçası. Ayrıca ısı değişimlerinin de en çok yaşandığı nokta orası” dedi.

Yumurtaların en iyi saklanma yönteminin buzdolabının orta bölmesinde yer alması gerektiğini söyleyen Benwell, “Yumurtalar en iyi kutularından çıkarılmadan buzdolabının ortasında sabit bir sıcaklıkla saklanmalıdır” ifadesini kullandı.

AYRICA YUMURTAYI KOLİSİNDEN ÇIKARMADAN KOYUN

İngiliz Yumurta Bilgi Hizmeti’ne referans gösteren Daily Mail gazetesinin haberinde, yumurtaların -20 santigrat derecede saklanması gerektiği konusunda uyarı yapıldı ve yumurtanın kokuları kolayca emebileceği için ağır kokulu gıdaların yakınına yerleştirilmemesi gerektiği vurgulandı.

Yumurtayı buzdolabında saklamanın bir sakıncası yoktur hatta yumurta için en doğru yer buzdolabıdır. Ancak yumurtayı buzdolabında saklarken bazı detaylara dikkat etmek gerekir. Yumurtayı kolisinden çıkartarak dolap rafına dizmek; yumurta üzerindeki bakterilerin dolap içinde yayılmasına neden olmaktadır. Başka bir kapaklı kutuda saklanması da uygundur. Ancak yumurtayı buzdolabında saklamanın en doğru şekli; yumurtaları kendi karton kutularında dolaba koymaktadır. Yumurtanın ambalajlanmasında kullanılan kartonun bozulmaya karşı koruyucu etkisi vardır.  Bu karton kutu ayrıca dolaptaki başka kokuların yumurtaya sinmesine de engel olmaktadır. 

İlgilini çekebilir  Diz ve Eklem Ağrılarına 1 Haftada Son Veren Doğal Kür

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz