enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp
DOLAR
32,5781
EURO
34,9801
ALTIN
2.434,82
BIST
10.471,32

Yüz yüze eğitim öncesi dikkat çeken tavsiye: Mutlaka yaptırın

Yüz yüze eğitim öncesi dikkat çeken tavsiye: Mutlaka yaptırın
30.08.2021
1
A+
A-
REKLAM
X

Okulların açılmasına sayılı günler kala uzmanlar, koronavirüse karşı ailelere mühim bir tavsiyede bulunarak kronik rahatsızlığı olan çocukların aşılanması gerektiğini belirtti.

Okulların açılmasına bir hafta kala ailelere uyarılarda bulunan Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Hülya Çarman, koronavirüs aşısına dikkat çekti. Çarman, “12-16 yaş arasında olan ve kronik rahatsızlığı tespit edilen çocukların aşılarının en azından ilk dozlarını okullar başlamadan yaptırmalarını öneriyorum. Çocuklarımızı bu sayede okula daha güvenle göndereceğiz” dedi. 

Yüz yüze eğitim öncesi dikkat çeken tavsiye: Mutlaka yaptırın

REKLAM
X

Okulların açılmasına sayılı günler kaldı. Çocuklar yönünden koronavirüs dönemini değerlendiren Medicana Çamlıca Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları uzmanı Dr. Hülya Çarman, ailelere mühim uyarılarda bulundu. Akciğer tutulumu çocukların çoğunda görülmedi
Ailelerin pandeminin başından bu yana çocuklara karşı korumacı bir yaklaşım sergilediğini izah eden Uzm. Dr. Hülya Çarman, “Uzun süre çocuklarda koronavirüs dışında hiçbir hastalığı görmedik. Mevsimsel grip, üst solunum yolu enfeksiyonu ve alerjilere rastlamadık. Mart aylarında alerjileri çok sık görmemiz gerekirken ailelerin çocuklarını aşırı korumalarından ötürü bunları görmedik. Çocuklarda koronavirüs genelde çok hafif seyretti. Her hastada yüksek ateş oldu, bazılarında ishale rastladık. Akciğer tutulumu çocukların çoğunluğunda olmadı. Büyük yaş grubunda birkaç vakada akciğer tutulumu gördük. Ebeveynlerine göre çocuklar koronavirüsü daha hızlı atlattı” diye konuştu.

“Mutlaka aşı yapılmasını öneriyorum”
12-16 yaş arasında olan ve kronik rahatsızlığı tespit edilen çocuklara Sağlık Bakanlığı’nın aşı hakkı tanıdığını izah eden Uzm. Dr. Hülya Çarman, şu şekilde devam etti: “Kronik hastalıklardan kastımız astım, diyabet, böbrek hastalığı, otoimmün hastalıklar. Bu çocuklara aşı onayı var. 18 yaş üstü esasen aşılanıyor. Aileler aşıya ilgili, bizleri arayıp ‘aşı yaptıralım mı?’, ‘hangi aşıyı yaptıralım’ diye soruyorlar. Bebeklik aşıları konusundaki hassasiyetimizi koronavirüs aşılarında gösteriyoruz. Yaşı uygunsa, koşulları uyuyorsa özel bir alerjik reaksiyonu yoksa kesinlikle aşı yapılmasını öneriyorum. Aşı olacak grupta olan çocukların aşılarının en azından ilk dozlarının okullar başlamadan yapılmasını öneriyorum. Çocuklarımızı daha güvenle okula göndereceğiz. Yine korunma önlemleri alınacaktır. En azından önümüzdeki kış ayları için bir ön adım ve önlem anlamında adımımızı bu sayede atmış oluruz. İlk dozların okullar başlamadan evvel yapılması çok mühim.”

Hastalığı hafif geçirmesine rağmen çocukların birer bulaş kaynağı olduğunu hatırlatan Uzm. Dr. Hülya Çarman, “Çocukları parka götürüyoruz, aileleriyle ev gezmelerine gidiyorlar. Hastalığı semptomsuz geçirebildikleri için bilhassa ebeveynlerine ciddi bir bulaş kaynağı oldular. Bazı çocuklar semptomsuz hastalığı geçirdi ve o sırada hastalık aileye bulaştı. Çocuklar mühim bir bulaş kaynağı olmasından kesinlikle onları da güvenliğini sağlamak gerekir. 2 yaş üstündeki çocuklara kesinlikle maske takılması gerekiyor. Okul içerisinde çocukların maskeyi çıkarmaması gerekiyor. Bunun yanısıra çocuklara hijyen kuralları öğretilmeli. Semptomsuz geçirdiklerinden çocukların koronavirüsünden daha fazla korkmak lazım” ifadelerini kullandı.

REKLAM
X

Çocukların koronavirüs tedavisine de ilgi çeken Çarman, “12 yaşından ufak çocuklara yetişkinlere verdiği rutin koronavirüs tedavisi uygulanmıyor. 12-16 yaş arası aile onayıyla tedavi veriliyor. 16 yaş üstünde normal yetişkin tedavisi uygulanıyor. Çocuklarımızın yüzde 90’ında da başka bir tedaviye gereksinim duyulmuyor. Hidrasyonu sağlamak, sıvı kullanımını artırmak, ateşi kontrol altında tutmak ve takibini gerçekleştirmek mühim. Bunların dışında vitamin desteği verilebilir.” dedi.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.