Bu gıdaları sakın çiğ yemeyin! Z’ehre dönüşüyor
Birçok besin, çiğ tüketildiğinde hiç beklemediğiniz etkilere namacıyla olabiliyor. Masum görüldüğü o tek lokma, çok t’ehlikeli neticeler meydana çıkarabilir. Peki hangi gıdaların çiğ yenildiğinde aksilik olma ihtimalini biliyor musunuz?

PATATES En sevilen yiyeceklerden biri olan patates, kızartma, kavurma ya da püre halinde, birbirinden değişik şekillerde tüketilebiliyor. Ancak en hatalı tüketim biçimi; çiğ olarak yemekle ilişkili.

YABANİ MANTAR Uzman Diyetisyen Alexandra Oppenheimer Delvito; “Eğitimli bir eksper olmadan, çiğ ya da pişmiş yabani mantarları yemek katiyen güvenilir değildir” diyor.

Asla yenmemesi gereken çiğ patatesler, bilhassa yeşile döndülerse bünyesinde tespit edilen glikoalkaloidler sebebiyle toksik bir birikime namacıyla olabilir. Bu amaçla çiğ patateslerden uzak durmanız büyük ehemmiyet taşıyor.

Delvito, bir süpermarkette bulabileceğiniz fazlası mantar çeşidini çiğ yemek amacıyla güvenilir olduğunu belirtiyor, yalnız lezzetlerini artırmanın en iyi yolunun baharatlarla ve detaylı diğer gıdalarla bir araya getirmek olduğunu da ekliyor.

YUMURTA Salmonella bakterilerinin potansiyel bulaş yolu olması namacıylaiyle yumurtaların çiğ olarak yenmemesi anında herkes yönünden biliniyor.

Delvito, “Mevcut bakterilerin öldürülmesini sağlamak amacıyla yumurtanın 63 °C olan güvenilir bir sıcaklıkta pişirilmesi gerekir. Yumurtalar diğer malzemelerle karıştırılırsa 71°C’ye kadar pişirilmelidir” diyor.

KIRMIZI ET VE TAVUK Delvito, restoran menülerindeki sizi çiğ ya da az pişmiş et ve kümes hayvanları yememeniz konusu ile ilgili uyaran dipnotlara her vakit ilgi etmeniz gerekliliğini söylüyor. “Etler güvenilir bir en az iç sıcaklığa kadar pişirilmelidir. Kıyma amacıyla bu 72°C’dir.

Sığır ya da kuzu biftekleri, kızartmalar ya da pirzolalar amacıyla bu 63°C’dir ve sonrası üç dakika dinlenmeye bırakılır. Hindi ve tavuk 74° C’lik bir iç sıcaklığa ulaşmalıdır” diyor Delvito. Aksi taktirde büyük bir r’isk altında kaldığınızı belirtiyor.

İlgilini çekebilir  Müge Anlıda Şen Kardeşler

PATLICAN Patlıcan, pişirilmeden önce, çiğ patateslerde varolduğu gibi aynı glikoalkaloid bileşiğe sahiptir, ilaveten bünyesindeki solanin de ö’ldürücü değildir, yalnız gene de çiğ yemek amacıyla en uygun değildir.

A’CI BADEM A’cı badem siyanojenik bir bitki olarak yetişir, yani siyanür içerir. Bademler pişirildikten ya da kavrulduktan sonra aksilik teşkil etmez.

REKLAM
X

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz