Erken Emeklilik Müjdesi….Devlet erken emeklilik müjdesini verdi..Erken emeklilik öne çekiliyor.Erken E’meklilik M’üjdesi.. Normal şartlarda çalışanların emekli olabilmesi için sigorta başlangıç tarihi, yaş, cinsiyet, prim ödemesi ve hizmet süresine ilişkin bilgiler dikkate Normal şartlarda çalışanların emekli olabilmesi için sigorta başlangıç tarihi, yaş, cinsiyet, prim ödemesi ve hizmet süresine ilişkin bilgiler dikkate alınır.

Özellikle de emeklilik için gerekli primin ödenmesi ve sigortalılık süresi ile yaşın doldurulması bekleniliyor.Hem ödeyeceğiniz prim günü hem de yaş şartı, ilk sigorta başlangıç tarihinize göre belirleniyor. Hem de hangi kurumdan daha çok prim ödediğiniz de mühim.

SSK, Bağkur ya da Emekli Sandığı mensubu olmanız, emeklilik tarihinizi belirliyor. Tüm bu kuralların içerisinde erken emeklilik olanağı gerçekleştiren birtakım ayrıcalıklar da var.

REKLAM
X

Bunların başında da kadınlar için annelik, erkeklerde ise askerlik en mühim üstünlüğü sağlıyor. Peki diğer neler var? İşte pek çok çalışanın bilmediği erken emeklilik fırsatı yayınlayan 7 formülü sizler için derledik.

KADINLARA 6 YIL İMKANI

1) Sigortalı anneler için: Erken emeklilik konusu ile ilgili annelik, çalışan bayanlara çocukları üzerinden prim kazanma olanağı tanıyor. Bu olana 3 çocuğa kadar borçlanma ile 2160 gün, yani 6 sene kazandırıyor.

Böylece yaşı ve senesi dolmuş ama primi eksik bir anne, 3 çocuğu varsa 6 sene erken emekli olabiliyor. Burada tek şart, çocukların sigortadan önce doğmuş olması.

Kadın erken emeklilik için bu sene borçlanma yapacak olursa; bir çocuk için 720 prim günü üzerinden en düşük 38 bin 160 lira, iki çocuk için 1440 gün üzerinden 75 bin 320 lira ve üç çocuk için 2160 gün üzerinden 114 bin 480 lira ödeyerek borçlanacak

2) Bakıma muhtaç çocuğu varsa: Başkasının bakımına muhtaç engelli çocuğuna bakan anneler için de erken emeklilik hakkı tanınıyor. Annenin 1 Ekim 2008 ardından prim gününün dörtte biri (yüzde 25) kadar bir süre, toplam primlerine ekleniyor. Bu ek edilen prim, yaş şartından da düşülüyor.

İlgilini çekebilir  Kısıtlamalar Geliyor

3) Askerlik en az 1 sene sağlar: Erkekler için askerlik; SGK prim gün miktarını artırırken, yaşı da geriye çekiyor. Yani askerlik borçlanması askerden sonra ilk defa sigortalı olanların SGK başlangıç tarihini, borçlanılan gün kadar öne alıyor. Böylece en az 1 sene daha erken emekli olmayı sağlıyor. 2022 senesi brüt asgari ücretin 5 bin 4 lira olması nedeniyle günlük en az borçlanma tutarı 53.37 liraya çıktı. Buna göre; 1 senelik askerlik zamanınin borçlanılması durumunda ödenecek tutar ise 19 bin 215 lira olacak.

4) Vergi indirimi alınıyor: Yasal düzenlemeler, çalışma gücünü kaybeden ve sıksık rahatsızlığı ya da engeli olanlara erken emeklilik olanağı tanıyor. Bunlardan biri olan engelli emekliliği; doğuştan ortaya gelen engellilik ya da rahatsızlık neticesi alınan vergi indirimi ardından hak ediliyor. Burada da en az yüzde 40 iş görme kayıbı aranıyor. 15 sene 3600 günden başlayarak işe giriş tarihlerine göre 18 sene 4680 güne kadar süre ile emekli olunabiliyor.

5) Yüzde 60 işgücü kayıbı: Çalışırken çıkan rahatsızlıklar ya da iş kazası neticesi çalışma gücünün en az yüzde 60’ını kaybedenler, SGK’dan sağlık raporu alarak ‘malulen emekli’ olabiliyor. Bunun için de en az 1800 gün prim yeterli oluyor.

6)Hem işçi hem de memur: Erken emekliliği olası kılan yöntemlerden biri de ‘yıpranma payı’. Buna ‘fiili hizmet zamanı zammı’ da deniyor. Yıpranma hakkından hem SGK’lı çalışan işçiler hem de memurlar faydalanabiliyor. Bu yolla, ağır ve yıpratıcı işlerde çalışanlar ek prim elde ediyor. İlave primler, emeklilik primine ekleniyor ve ihtiyaç duyulan primin daha erken tamamlanmasını sağlıyor. Bu yolla senede sağlanan prim 180 güne kadar çıkabiliyor. Yıpranma hakkından madenci, gazeteci, sağlıkçı, ceza infaz memuru gibi 45 işkolu yararlanıyo

İlgilini çekebilir  Talihsiz kadın….

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz