Sofraların vazgeçilmez lezzeti ve vitamin kaynağı tereyağı Türk mutfağında en çok kullanılan besinler arasında yer alıyor. Uzmanlar faydaları saymakla bitmeyen tereyağını, doğal tüketilmesi ve kaliteli olup olmadığına dikkat edilmesi gerektiğinin altını çiziyor.

Mineral ve vitamin bakımından güçlü bir besin olan tereyağı doğal olduğu taktirde bağışıklık sistemini güçlendirir ve kanserle mücadele eder. Bu yüzden tereyağının sağlıklı bir şekilde tüketilmesi için organik olması çok önemlidir. Peki, organik tereyağı nasıl anlaşılır? İşte cevapları…

ORGANİK TEREYAĞININ KIVAMI NASIL OLMALI?

Son zamanlarda diyet listelerinde bile yer alan tereyağının kaliteli olup olmadığını anlamanın birkaç yolu bulunuyor. Bunlar: Tereyağının doğal olup olmadığını kıvamına bakarak anlayabilirsiniz. Oda sıcaklığında olan tereyağı eğer ekmeğin üzerine hemen sürülebiliyorsa ve kolaylıkla eriyorsa organik demektir.

Aynı zamanda en önemli detaylardan biri de tavada eritirken köpürüp köpürmemesidir. Eğer tavaya koyduğunuz tereyağı köpük köpük oluyorsa bu tereyağının organik olduğunu gösterir. Gerçek ve organik bir tereyağı tavada kızdırıldığında köpürmeye başlar.

TEREYAĞININ GÖRÜNTÜSÜ NASIL OLMALI?

Piyasada birçok çeşit tereyağı bulunuyor. Kaliteli tereyağını paketini açmadan kokladığınızda bile buram buram kokar. Paketi kokladığınızda hiçbir koku gelmiyorsa tereyağı sahte olabilir. Organik tereyağında koku paketin dışına kadar çıkacaktır.

ORGANİK TEREYAĞIN FİYATI YÜKSEKTİR

Gerçek tereyağı ve kaliteli tereyağı diğer satılan ürünlere göre daha pahalıdır. Çünkü süt yağı kullanılır ve doğal taze sütlerden hazırlanır. Eğer tereyağı alırken çok düşük rakamlar karşınıza çıkıyorsa bu yağları almanız önerilmez.

REKLAM
X
İlgilini çekebilir  Emeklilere Kötü Haber

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz