enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp
DOLAR
32,7924
EURO
35,1214
ALTIN
2.451,96
BIST
10.771,36

Çörek otu mucizesi nedir?

Çörek otu mucizesi nedir?
20.11.2019
12
A+
A-

Binlerce yıldır hastalıkları tedavi etmek amacıyla kullanılan çörek otu bereket tanesi olarak anılan çok özel bir bitkidir.

Çörek otu, tarih boyunca önemli kişiler tarafından kullanılmış ve halkın da kullanılması öğütlenmiş çok önemli bir bitkidir. Çörek otunun sağlık yararlarının ilk savunucularından olan tıbbın babası Hipokrat, çörek otunu; karaciğeri güçlendirmek, akrep ve yılan sokmalarını, cilt yaralarını, enfeksiyon ve soğuk algınlığını tedavi etmek için kullanmıştır. 

REKLAM
X

Yıllar sonra ülkemizdeki önemli tıp adamlarından İbni Sina, çörek otunun yorgunluk ve uyuşukluğu önlediğinden, metabolizmayı hızlandırdığından bahsetmiştir. Kleopatra tarafından ise doğal saflık ve güzelliğe kavuşmak için kullanılmıştır. Anavatanı Asya’nın güneybatı bölgesi olsa da çörek otu günümüzde Hindistan, Pakistan, Suudi Arabistan, Türkiye gibi birçok ülkede yetiştirilmekte ve çok rağbet görmektedir. Büyüklerimizden ‘ölüm dışında her derde deva’ olarak duyduğumuz çörek otunun öksürük, baş ağrısı, sindirim sistemi rahatsızlıklarından tutun da astıma, romatizmaya, kansere ve bağışıklık kaybının neden olduğu hastalıklara kadar etkin olduğu bilinmektedir. 

REKLAM
X

Özellikle emziren anneler tarafından anne sütünü artırmak, bu hassas dönemde vücudun dirençli olmasını sağlamak ve lohusalık depresyonunu önlemek için çörek otu yemeklerde sıklıkla tercih edilmektedir. Bu bilinen sağlık yararlarının ötesinde özellikle son yıllarda çörek otu ile ilgili yapılan bilimsel çalışmaların sayısı artmış, kan şekeri ve kan yağları üzerine de oluşturduğu olumlu etkiler kanıtlanmıştır. Bu etkilerle günümüzde kaçınılmaz olan birçok kronik hastalığı önlemeye yardımcı olabilmektedir.

Çörek otu yağı

Süper yağ asidi dengesi

Çörek otunda bulunan, süper sağlıklı doymamış yağ asitleri olan omega 3 ve omega 6’lar mükemmel bir dengeye sahiptir.  Bu denge sayesinde prostaglandin E 1 adı verilen yağ bileşenleri üretilir. Prostaglandin E 1 bağışıklık sistemini güçlendirir, kan damarlarını genişleterek yüksek tansiyonu önler, bronşları açarak alerjiyi engeller. Bunun yanında çörek otu özellikle kilo vermekte ciddi güçlük çeken insülin direncine sahip bireyler ve hipotiroid hastalarında kilo kaybını sağlamak için bire birdir. Çünkü prostaglandin E 1, tiroid hormon salınımını artırarak metabolizmayı adeta ateşler. Ayrıca çörek otu dişilik hormonu salınımını artırdığı için kadınlarda menapoz döneminde süper fayda sağlayacaktır. Bu nedenle menopoz döneminde olan veya bu döneme yaklaşmış kadınların, insülin direnci olan ve kilo vermekte güçlük çeken bireylerin, hipotiroidi hastalarının çörek otunu sofralarından eksik etmemelerini öneririm.

Uçucu yağlarla kalbi koru

Kalp damar hastalıkları dünyada ölüm nedenleri arasında ilk sırada yer alır. Hipertansiyon, yüksek kolesterol düzeyi ve metabolik hastalıklar kalp – damar sağlığı için büyük risk oluşturur. Çörek otu kolesterol ve tansiyonun yükselmesini engelleyici etkisiyle damarlardaki kan akışını hızlandırır, böylece kalbi korur. Yapılan bilimsel çalışmalar çörek otunun yapısındaki uçucu yağda bulunan temel bileşenler sayesinde kötü huylu LDL kolesterolü ve toplam kolesterol düşürücü, iyi kolesterol olan HDL’yi artırıcı etkisini desteklemektedir.  Bunu safra ile kolesterol atımını artırarak veya kolesterolün üretimini baskılayarak sağladığı düşünülmektedir. 12 hafta süren büyük çaplı çalışmada günde 2 gram çörek otu tüketiminin hem toplam kolesterolü hem de LDL kolesterolü düşürdüğü kanıtlanmıştır.

Zayıflatıcı timokinon

Çörek otu vücutta stres oluşturarak hasara yol açan serbest radikal moleküllerine karşı antioksidan sistemi harekete geçirir. Bunu sağlayan en özel bileşeni timokinon olsa da bunun yanında vücuttaki yabancı maddeleri yok eden moleküller olan karvakrol ve flavonoller de antioksidan kapasite oluşumuna katkı sağlar.

‘Çörek otunun öksürük, baş ağrısı, sindirim sistemi rahatsızlıklarından tutun da astıma, romatizmaya kansere ve bağışıklık kaybının neden olduğu hastalıklara kadar etkin olduğu bilinmektedir.’

Yapılan önemli bir çalışmada çörek otunun pankreasın insülin üreten hücreleri olan beta hücrelerinde, radikallerin oluşturduğu stresi azaltarak insülin direncini önlediği ve hızlı kilo kaybını desteklediği bulunmuştur. Bir başka çalışma sonucuna göre çörek otunun balla beraber tüketiminin organlar üzerindeki stresi azaltmada, metabolizmayı hızlandırmada ve vücut ağırlığını azaltmada daha etkindir.

Taptaze bir cilt sunar

Çörek otu protein ve su içeriği ile cildinizin kurumasını önleyerek gün boyunca nemli kalmasını sağlar. Bu sayede parlak ve canlı bir görünüme kavuşursunuz. Ayrıca cildin yapısında bulunan protein yapının daha aktif çalışmasını sağlayarak akne ve sivilce oluşumunu önler. Ciltte oluşan yaralar, sedef, dermatit gibi deri hastalıklarının hızla iyileşmesini sağlar.

Karaciğere dosttur

Toksinler, ilaçlar, çeşitli kimyasallar gibi vücuda dışarıdan alınan yabancı maddeleri uzaklaştıran karaciğer, şüphesiz ki vücuttaki en önemli organlarımızdan. Çörek otu, aktif bileşenleri sayesinde karaciğere hasar oluşturan maddelerin girmesini önler ve karaciğerdeki toksik madde oluşumunu engeller.

Kanserden koruyucu

Özellikle deri, akciğer, meme, pankreas ve kolon kanserlerine karşı etkili olabilir. Bu etkiyi hücrelerin antioksidan kapasitelerini artırıp, tümör hücrelerinin büyümesini engelleyerek sağladığı düşünülmektedir. Bunların yanında bir hayvan çalışmasında en agresif beyin tümörlerinden biri olan gliablastoma hücreleri ile savaşmada çörek otunun etkili olabileceği belirtilmiştir.

Aktif  Bir Beyin Sağlar

REKLAM
X

Çörek otunda timohidrokinon bileşeni, enzimatik reaksiyonlar yoluyla beyinde sinir iletiminde görevli bir nörotransmitter olan asetilkolin aktivitesini artırır. Özellikle konsantrasyonu zor sağlayan bireylerde kolay odaklanmayı sağlar ve hafızayı güçlendirir. Alzheimer, parkinson gibi sinir sistemi hastalıklarına karşı koruyucu özellik gösterir.

Çörek otunu tüketmenin yolları

Çörek otunu Türk Mutfağı’nda genellikle börek ve çöreklerin üzerinde görmeye alışığız. Oysa sağlıklı tüketim için birçok alternatif yol var. Sabah kahvaltınızda tükettiğiniz yulaf ezmesi, yoğurt, meyve ve bal içeren karışıma 1 tatlı kaşığı çörek otu ekleyerek hem görsel bir şölen hem de inanılmaz bir lezzet oluşturmuş olursunuz. Başka bir kahvaltı önerisi olarak; bir dilim tam buğday ekmeğin üzerine bir yemek kaşığı labne peynir ve bir yemek kaşığı evde hazırlanmış domates sosunun üzerine çörek otu serpiştirerek tercih edebilirsiniz. Öğle ve akşam ise çorba, yemek ve salatalarınıza ilave edebilirsiniz. Çörek otunu ezmeden veya rondodan çekmeden tüketmenizi öneririm. Çünkü öğütme işlemi sırasında çörek otunun içerisinde bulunan faydalı uçucu yağların miktarı azalır.

Çörek otu yağı ve ekstraktları kullanılmalı mı?

Çörek otu yağı ve ekstraktlarının kullanımının alerjik veya toksik etkiler oluşturabileceği bilinmektedir. Ayrıca yağ ve ekstraktların hamilelerde, kan sulandırıcı ilaç kullananlarda ve insülin alan bireylerde kullanımının güvenilirliğine dair şüpheler bulunmaktadır. Ancak çörek otu bitkisinin tohumlarından elde edilen, baharat gibi kullandığımız doğal ‘çörek otu’ tamamen güvenilirdir. Herkes tarafından rahatlıkla tüketilebilir. Yağ yakımını artırmanız, daha parlak bir cilde kavuşmanız, sağlıklı saçlara sahip olmanız, hafızanızı güçlendirmeniz ve hastalıklardan korunmanız için her gün bir yemek kaşığı kadar çörek otu tüketmenizi tavsiye ederiz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.