enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp
DOLAR
32,8051
EURO
35,1329
ALTIN
2.452,96
BIST
10.771,36

Közlenmiş kırmızı kapya biberin faydaları nelerdir?

Közlenmiş kırmızı kapya biberin faydaları nelerdir?
A+
A-

Ülkemizde çokça tüketilen ve tadı da çok sevilen kapya biberi yurdumuzda bolca yetişen sebzeler arasındadır. Genel olarak güneşi çok seven bu sebze bolca C vitamini, D vitamini ve biberde bulunan en değerli madde kapsaisin içermektedir. Güneşten gelen ışınlarla büyüyen bu sebze faydalı bir çok vitamin ve minerali barındırır. Közlenmiş kapya biberinde de aynı özelliklere sahiptir. Közlendiğinde sindirim özellikleri artar. Mide sorunlarına karşı olumlu etkileri vardır. Bağırsak sorunlarını giderir. Şimdi közlenmiş kırmızı kapya biberinin faydalarına göz atalım.

KÖZLENMİŞ KIRMIZI KAPYA BİBERLERİN FAYDALARI NELERDİR?

Yapılan deneylerde içinde bulunan kapsaisin adında besin maddesi ile kanser ve tümör hücrelerinin çoğalmasını ve oluşmasını engellemektedir. Közlenmiş biberde kapsaisin maddesinin sindirim oranı artar. Bu yüzden közlenmiş biber daha faydalıdır.

REKLAM
X

Antioksidan açısından zengindir. Cildin güzelleşmesini ve hücrelerin yenilenmesine destek olur. Ayrıca antioksidan serbest radikallerin vücuttan atılmasında önemli rol almaktadır.

Yapısında bulunan diyet lifi ile bağırsak hareketlerini hızlandırır. Aynı zaman kolon kanseri riskini azaltır. Sindirimi kolaylaştırıcı etkisi bulunmaktadır. Kabızlığı önlemeye destek olur.

Yapısındaki potasyum ile uyku sorunlarını önlemeye destek olur.

Kapsaisin maddesi ile vücutta metabolizmayı hızlandırır ve yağ yakmaya yardımcı olur.

Yapısındaki kalsiyum ile kas ve kemikleri güçlendirir. Aynı zamanda kas ağrılarını gidermeye de destek olur.

Bolca A vitamin içeren kapya biberi göz sağlığını korur ve daha net görmenize destek olur.

REKLAM
X

Bağışıklık sistemini güçlendirerek özellikle kış hastalıklarına karşı vücut direncini arttırmaktadır.

Az da olsa B vitamini ve demir minerali içerir. Bu sayede kansızlık sorununu önlemede rol almaktadır.

REKLAM
X

Vücudun günlük E vitamini ihtiyacının yüzde 50’sini karşılar. Bu sayede cildin yenilenmesine yardımcı olur. Virüs ve mikrop oluşumunu engellediği için sivilce ve sivilce olasılığını azaltır

Yoğurtla tüketildiği zaman çok daha faydalı hale gelmektedir. Biberde bulunmayan maddeler de yoğurtta bulunduğu için birbirinin eksiklerini tamamlamaktadır.

Közlenmiş kapya biberi normal kapyaya göre yarı yarıya enerjisi azalmaktadır. Yani zayıflamaya çalışıyorsanız közlenmiş olarak tüketmek daha faydalı olacaktır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.